Fly Back często nazywanym również "Tail Slide" to absolutnie podstawowa figura akrobacyjna. Aby przejść kwalifikacje do zawodów FAI akro jury często chce zobaczyć precyzyjny w pełni kontrolowany lot do tyłu na paralotni. Podczas wyjścia z klasycznego Full Stalla, pilot często ale nie zawsze znajduje się przez moment w pozycji lotu do tyłu z całkowicie wypełnionym skrzydłem. W trakcie lotu do tyłu paralotnia nie tylko powinna być całkowicie wypełniona ale pilot powinien czuć opływ powietrza na swoich plecach, jest to dowód na to że naprawdę leci do tyłu. W perfekcyjnym Fly Back'u wejście jak i również wyjście występuję dokładnie w lini prostej. Figura ta powinna być utrzymana przynajmniej przez trzy sekundy.

Wymagania

Lot do tyłu może być wykonany na każdej paralotni. Małe dynamiczne skrzydła do akrobacji są często zdecydowanie trudniejsze do utrzymania pod kontrolą ze względu na bardzo krótkie drogi sterowania. Zanim zdecydujesz się na wyjście z Fly Back'u powinieneś mieć perfekcyjnie opanowane wyprowadzanie dużych asymetrycznych podwinięć.

Jak działa figura

W przypadku skrzydeł które posiadają dłuższe drogi sterowania polecam nawinąc sterówki jeden raz wokół dłoni. Przed wejściem do figury, skrzyżuj nogi pod deską uprzęży tak abyś siedział pewnie i stabilnie w uprzęży. Im pewniej siedzisz tym mniejsze prawdopodobieństwo że poskręca Cię w taśmach. Podczas wejścia powinieneś cały czas obserwować czaszę paralotni. Potem płynnie i symetrycznie zaciągamy obie sterówki w dół. Na chwilę przed osiągnięciem punktu przeciągnięcia, siła na sterówkach znacznie wzrośnie, a potem nagle zmaleje jak punkt przeciągnięcia zostanie uzyskany. Dalej opływ strug powietrza zostaje zaburzony a pilot oscyluje do przodu. W tym momencie sterówki powinny zostać podniesione do góry o około 1/3 długości drogi. Kiedy cofasz się z powrotem pod skrzydło powinieneś spróbować ustabilizować swoją pozycję cały czas patrząc w czaszę paralotni. Teraz lecisz już do tyłu i musisz pozwolić paralotni aby była całkowicie wypełniona. Uzyskasz to po przez bardzo delikatne podnoszenie rąk do góry, ale nie możesz pozwolić aby jedna czy obie strony zaczeły lecieć ponownie do przodu - delikatny balans. W trakcie całej figury musisz siedzieć dokładnie na środku z nogami skrzyżowanymi pod deską uprzęży.

Wyjście

Aby opuścić figurę podnieś ręce symetrycznie do góry w przeciągu jednej sekundy. Małe i przeciążone skrzydła muszą zostać aktywnie zatrzymane w trakcie odzyskiwania prędkości i ponownego powrotu do lotu do przodu. Dzięki temu unikniesz czołowych podwinięć.

Źródła błędów i zagrożenia

Jeżeli sterówki nie są symetrycznie zaciągane podczas wejścia, to opływ strug powietrza jest zakłócony tylko po jednej stronie skrzydła. Ryzykujesz wtedy skręcenie w taśmach.

Jeżeli pilot podniesie sterówki do góry, dokładnie w tym momencie kiedy paralotnia cofa się dynamicznie za jego plecy, to przestrzał czaszy przed pilota może być na tylę duży że do niej wpadnie.

Podczas wyjścia sterówki muszą być podnoszone symetrycznie w przeciwnym wypadku skrzydło odzyska prędkość i lot do przodu asymetrycznie. Tutaj mogą wtedy wystąpić duże asymetryczne podwinięcia i istnieje znaczne ryzyko skręcenia w taśmach.

Praktyka dla zaawansowanych pilotów

Zaawansowani Tail Sliderzy mogą próbować skręcać podczas lotu do tyłu o 180 stopni. Aby to zrobić jedna ze sterówek w trakcie Fly Backu musi zostać lekko podniesiona do góry a potem z powrotem wyrównana, dociągnięta.

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.